لودر
مارکتون

فضا کار اشتراکی چیست؟

فضا کار اشتراکی چیست : برای درک بهتر لازم است به عنوان یک مشاهده‌گر به تماشای تصویر بزرگتری بپردازیم. ما در وضعیتی از دنیای امروز قرار داریم که اجرای ایده‌هایمان، ممکن است هزینه گزافی را بر دوش‌مان بگذارد و یا حتی این هزینه‌ها باعث جلوگیری از اجرای آن‌ها و رها کردنشان شود. فضای کار اشتراکی یک فرصت طلایی برای تمام کسانی است که از کار کردن برای دیگران خسته شده‌اند و میخواهند در فضایی پویا با حداقل هزینه‌ها کسب و کار خود را راه بیاندازند.

 فضای کار اشتراکی چیست ؟

فضا کار اشتراکی چیست: زمانی که وارد یک فضای کار اشتراکی شوید، بلافاصله متوجه احساس متفاوت آن نسبت به یک دفتر کار معمولی خواهید شد. بوی قهوه تازه در هوا، اتمسفر الکتریکی و مدرن، فضایی پرانرژی و هیجان زده از ویژگی‌های بارز یک فضای کار اشتراکی است.

در این محیط‌ها ترکیبی از افرادی را مشاهده خواهید کرد که در میزهای شخصی و اجتماعی مشغول تمرکز عمیق بر روی کار خود هستند یا در میزهای بزرگ مشترک به گفتگوهای جذاب در ارتباط با کار خود می‌پردازند. این فرهنگ عمومی فضای کار اشتراکی است.

فضا کار اشتراکی چیست:  فضاهای  Coworking اساساً فضاهای کاری مشترک هستند. آنها یک فضای اداری مقرون به صرفه را برای افرادی که می‌خواهند از انزوای دفتر کارخانه، کافی شاپ یا خانه فرار کنند، ارائه می‌دهند. این فضاهای کاری مشترک مجموعه‌ای از امکانات اداری مانند میز، اتاق اجتماعات خصوصی، آشپزخانه، قهوه و موارد دیگر را در دسترس قرار می‎دهند.

آنها همچنین عضویت یک جامعه مشترک را برای افراد مجزا فراهم می‌کنند. متصدیان فضاهای کار اشتراکی معمولاً افرادی آزاد، کارآفرین، اعضای شرکت‌های نوپا و تیم‌های کوچکی هستند که می‌خواهند از فضایی انعطاف پذیر استفاده کنند.

علاوه بر فرهنگ، هزینه نیز برگ برنده بزرگ دیگر فضاهای کار اشتراکی است. یکی از مزایای فضای کاری مشترک این است که شما می‌توانید فقط آنچه را که به عنوان یک فضای اداری خصوصی نیاز دارید اجاره کنید که در مقابل فضای کار سنتی هزینه ناچیزی دارد. مدل‌های مختلف عضویت، هزینه‌های متفاوتی دارد. هزینه عضویت نیز بر اساس اینکه شما از یک میز مشترک استفاده می‌کنید یا یک میز اختصاصی می‌خواهید متفاوت است.

· چه کسانی از فضای کار اشتراکی استفاده می‌کنند ؟

فضا کار اشتراکی چیست: فضاهای کار اشتراکی دقیقا مناسب افرادی است که برای راه اندازی شغل خود نیاز به یک فرصت کوچک دارند. افرادی که هزینه راه اندازی دفتر شخصی برایشان قابل تصور نیست یا حتی به آن فضای بزرگ نیازی ندارند.

 • فریلنسرها Freelancer ، فریلنسرها افرادی هستند که بدون هیچ وابستگی به صورت غیر متمرکز پروژه‌ها را برای کارفرمایان به اجرا درمی‌آورند. فضاهای مشترک باعث ایجاد بهترین جو کاری برای فریلنسرها می‌شود. انعطاف پذیری در انتخاب ساعت و برنامه خود بدون تحمل انزوا. این فضاهای کار اشتراکی برای فریلنسرها بسیار مناسب است، زیرا آن‌ها را از انزوای خانه یا کافه نجات داده و شانس حضور در یک فضای اجتماعی بدون وابستگی را فراهم می‌کند.

احساس اجتماعی بودن از نیازهای جامعه امروز برای یادگیری کار گروهی است در غیر این صورت برخی مجبور می‌شوند به تنهایی در خانه یا کافی شاپ کار کنند.

 • استارت آپ Start-up

  ، شرکت‌های نوپا از انعطاف پذیری فضاهای کاراشتراکی قدردانی می‌کنند. فضاهای کاراشتراکی دغدغه راه اندازی یک بیزینس تازه با هزینه‌های زیاد و تعهدات اجاره دفتر سنتی را کاملا رفع کرده است. همچنین این فرصت را برای تیم‌های کوچک فراهم می‌کند تا با دیگران در فضای مشترک کاری ارتباط داشته باشند.

  این فضاها ممکن است با اتصال افراد مناسب در زمان مناسب به کارآفرینان کمک کند تا یک بنیانگذار برای شروع کار خود پیدا کنند. مفهوم مفید واقع شدن دقیقا مناسب فضاهای کاراشتراکی برای این نوع سازمان‌های کوچک و نوپا است. یک هماهنگی ذاتی بین آنچه فضاها ارائه می‌دهند و اهداف فریلنسرها و شرکت‌های نوپا وجود دارد که غیر قابل کتمان است.

 • کسب و کارهای شخصی

  ، تیمی از محققان در حال بررسی اثرات همكاری بر بهره وری در فضاهای کار اشتراکی بوده‌اند و اخیراً برخی از یافته‌های خود را در The Harvard Business Review بازگو كرده‌اند. تحقیقات آنها نشان می‌دهد ارتباط قوی و مستقیمی بین کارمندان موثر و فضای کاری مشترک در مقابل دفاتر عادی وجود دارد. به حدی که محققان تصمیم گرفتند نگاه عمیق‌تری به فضاهای کار اشتراکی داشته باشند.

  تیم محققان دریافتند افرادی که از فضاهای کار اشتراکی استفاده می‌کنند تحت تاثیر فضای کاری‌شان نگرش متفاوتی دارند. احساسات مربوط به کار معنادارتر، کنترل شغلی و دقت عمل بیشتر می‌باشد. از طرفی داشتن احساس اجتماعی با فضاهای کار اشتراکی کاملا مرتبط می‌باشد. سازمان‌های بزرگتر در هیئت مدیره امیدوار هستند با تجربه همکاری در فضاهای کار اشتراکی، سازمان‌های بزرگتر کارآمدی فضاهای همکاری را نسبت به دفاتر سنتی خود تصویب کرده‌اند.

 • سازمانهای بزرگ ،

  شرکت‌های پیشرو در حال حاضر روز به روز شروع به استفاده بیشتر از فضاهای کار اشتراکی می‌کنند. شرکت‌هایی مانند WeWork (که اخیراً 16 میلیارد دلار درآمد داشته است.) به دنبال جذب سازمان‌های بزرگتر برای فضاهای کار اشتراکی خود هستند. بلومبرگ گزارش داد، جنرال الکتریک KPMG هم در حال استفاده از فضاهای کار اشتراکی می‌باشد. برای برخی مانند KPMG  هر میزی که اجاره می‌کنند یک مزیت استراتژیک است.

  کارمندان KPMG  در WeWork  درگیر مشاوره تجاری برای شرکت‌های نوپا یا تحقیقات نوآوری در فناوری هستند. برای دیگران، انعطاف پذیری ارائه شده توسط این فضاها از نظر مدیریت املاک و مستغلات و هزینه‌های جانبی دیگر یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. در این فضاها اجاره‌های طولانی، که نیاز به پیش بینی وضعیت املاک و مستغلات و نیازهای تجاری دیگر را دارند، به هیچ وجه لازم نیست.

 مدیران تسهیلات و فضاهای کار اشتراکی

تکرار و روزمرگی از بزرگترین ویژگی‌های مخاطره انگیز یک دفتر سنتی است.

فضا کار اشتراکی چیست: مهمترین عامل موفقیت، توانایی تکثیر فرهنگ فضاهای کار اشتراکی در سازما‌ن‌هایی با منابع انسانی است. آنچه فضاهای مشترک امکان آن را فراهم می‌آورد آزادی و تحرک واقعی است. این فرهنگ برای همکاری و گفتگوهای واقعا خلاق بسیار مناسب است. از یک جهت این ارزش فضاهای همکاری است.

فضای کار اشتراکی امکان ایجاد نوآوری را با اجازه دادن به افراد مختلف با مهارت‌ها و استعدادهای منحصر به فرد برای ارتباط و همکاری فراهم می‌آورد. اما مزیت دیگر این واقعیت است که این فرهنگ از مفهوم آزادی و انعطاف پذیری شکل گرفته است.

پیدایش فضاهای همكاری بر اساس تأمین نیازهای سازمان‌های كوچك و فریلنسرها به وجود آمده است. گرچه طراحی تنها یک جنبه است. آنچه فضاهای کار اشتراکی را متفاوت می‌کند فرهنگ آن است. بعضی از سازمان‌ها ممکن است فضاهای مشابهی در دفتر کار خود داشته باشند اما نمی‌توانند فرهنگ آن را شبیه سازی کنند.

فرهنگی که انعطاف پذیری را برای برخاستن و جابجایی یا همکاری با بخشهای مختلف ترغیب کند. یکی از استراتژی‌های موثر برای مبارزه با این مانع، فرهنگ سازی برای شماست. Menlo Innovations که یک سازمان مستقر در میشیگان است، وقتی 7000 متر مربع به آن اضافه کردند، دقیقاً همین کار را کرد.

فضای کار اشتراکی

فضا کار اشتراکی چیست: وی از فضای خود به عنوان فضای کار اشتراکی استفاده کرد. و از شرکت‌های نوپا و کارآفرین دعوت کرد. که در کنار تیم وی کار کنند. اگر بتوان تدارکات را حل کرد، این یک معامله برد،برد است. شرکت‌های نوپا می‌توانند فضای مقرون به صرفه و انعطاف پذیری را بدست آورند، در حالی که سازمان‌های بزرگتر می‌توانند نوآوری را در محل کار خود پرورش دهند.

اقتصاد فریلنسینگ در حال رشد است. نیروی کار جوانتر، مانند Millennials  یا Gen Z  به طور فزاینده‌ای خود را در کار آزاد غرق می‌کنند. در حال حاضر 53 میلیون مترجم آزاد در ایالات متحده وجود دارند. با رسیدن به سال 2020، 50٪ از نیروی کار آمریکایی را فریلنسرها (چه به صورت تمام وقت و چه به صورت نیمه وقت) تشکیل می‌دهند.

این به نوبه خود زمینه‌های همکاری بیشتر را فراهم می‌کند. بعلاوه فضاهای کار اشتراکی برای سازمان‌های كوچكی كه از یك نفر تا چند كارمند را شامل می‌شوند بسیار موثر هستند و همچنین هدفی را برای نوآوری در سازمانهای بزرگتر به دنبال داشته است. طراحی و فرهنگ به عنوان نمونه‌ای برای هر سازمانی است که می‌خواهد ایده‌های تازه‌ای را به جریان بیاندازد و رشد دهد. جای تعجب نیست که در چند سال گذشته در مورد این فضاها سر و صدای زیادی شده است.

قطعاً می‌توانید انتظار داشته باشید که روز به روز بیشتر در ارتباط با این فضاها که در نزدیکی شما ظاهر می‌شود، بیشتر بشنوید.

فضا کار اشتراکی چیست

ویژگی‌های فضای کار اشتراکی

 • صرفه جویی در وقت و هزینه
 • روابط عمومی و فضای دوستانه
 • امکانات بیشتر
 • دسترسی آسان و حذف محدودیت‌های زمانی
 • پویایی محیط
 • بروز بودن و در جریان قرار گرفتن
 • تبادل اطلاعات
 • همیشه مسائلی وجود دارد که ممکن است برای برخی محدودیت قلمداد شود. در فضای کار اشتراکی نیز نمیتوان آن را نادیده گرفت. برای مثال مهم‌ترین ویژگی که در افراد علاقه‌مند به این فضاها وجود دارد، این است. که این فضا برای کسانی مناسب است که به زندگی مسالمت آمیز ایمان دارند. و فضای کار اشتراکی را دفتر کاری شخصی خود نمی‌دانند.
 • به دلیل فضای مشترکی که برای همه وجود دارد شاید سر و صدای زیادی پیرامون شما باشد. بنابراین اگر حساسیت داشته باشید نمیتوانید به راحتی تمرکز کنید.
 • به هر حال شما در یک فضای مشترک هستید. بنابراین جلسات مهم، محرمانه و حضور مشتری‌های حساس، همه و همه در حضور دیگران صورت می‌گیرد.

فضای کار اشتراکی چارت روم

فضا کار اشتراکی چیست: فضای کار اشتراکی چارت روم مخصوص تریدرها می‌باشد، این مجموعه در شرق تهران واقع شده است.

ایده راه‌اندازی یک فضای کار اشتراکی مخصوص تریدرها اولین بار در ایران توسط استاد علی حسینی ارائه شد که تا کنون این مجموعه با استقبال زیادی روبه‌رو شده است، مجوعه چارت روم از ابتدای سال 1400 فعالیت خود را تهران آغاز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.