لودر
مارکتون
تحلیل تکنیکال بیت‌‌کوین و اتریوم : مهم‌ترین حمایت‌هایی مهم لیدرهای بازار کریپتوکارنسی

 

 

تحلیلگر کامران مرادی

 

 

تحلیل ‌تکنیکال بیت‌کوین

 

 

همانگونه که در تحلیل ۱۳ نوامبر بیت‌کوین منتشر شده در سایت چارت روم به آن‌ اشاره شد، قیمت بیت‌کوین هنوز قادر به عبور از مقاومت‌های پیوت پوینتی اشل فصلی و سالانه خود نشده و این امر موجب افزایش ریسک بازار و در نهایت کرش و نزول شدید قیمت بیت‌کوین تا کانال ۵۸ هزار گردید.

هدف یادداشت پیش‌رو در شرایط کنونی بازار،‌ بررسی مهم‌ترین حمایت‌هایی است که می‌توانند از ریزش بیشتر بیت‌کوین جلوگیری کند.

 

 

تحلیل تکنیکال بیت‌‌کوین و اتریوم

 

 

 

همانگونه که در تصویر فوق پیداست می‌توان نوسانات بیت‌کوین را بعد از ریزش کرونا تا سقف ۶۴‌هزار و کف ۲۸ هزار دلار را در قالب سه کانال موازی و هم‌اندازه کانالیزه کرد که برخوردهای قیمت با سطوح مختلف این‌ کانال‌ها نشان‌گر اعبتار آن‌ها است.

از‌ این رو خطوط مورب سقف، کف و سطح میانی این کانال‌ها به صورت بالقوه حمایت و مقاومت‌های داینامیک بسیار بسیار مهمی هستند. در وهله اول در صورت رسیدن قیمت به این خطوط مورب انتظار حمایت شدن قیمت را داریم و شکسته شدن آن‌ها کار را برای تداوم روند صعودی بیت‌کوین سخت می‌کند.

مهم‌تر این‌که، هم‌پوشانی حمایت‌های استاتیک – نشان‌ داده شده در تصویر-  با سطوح کانال‌های مذکور به مراتب اهمیت این نواحی حمایتی را افزایش می‌دهد.

 

در حال‌حاضر سطح حمایتی ۵۸ هزار دلار مهم‌ترین حمایت استاتیک برای بیت‌کوین است که با کاهش قیمت بیت‌کوین تا این سطح تا حدودی از فشار فروش کاسته شده است. این سطح همچنین با میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه بیت‌کوین در تایم فریم روزانه هم هم پوشانی دارد.

اگر قیمت این سطح را بشکند و کندلی زیر این حمایت تثبیت شود عملا در یک روند نزولی قرار می‌گیریم و آخرین کف روند صعودی از دست می‌رود. احتمال همچین اتفاقی در بیت‌کوین البته کم نیست، چراکه از دست رفتن سطح میانی کانال یک سیگنال منفی برای گاوها است.

علاوه بر سطح ۵۷ هزار دلاری بیت‌کوین به‌ترتیب نواحی حمایتی۵۲ و ۴۰ هزار دلار حمایت‌های مهم دیگر بیت‌کوین هستند که همپوشانی آن‌ها با کف کانال یک حمایت مهم قیمتی و زمانی را فراهم می‌آورد.

 

بررسی شاخص قدرت نسبی (Rsi) نیز نشان از واگرایی شدید منفی را در کانال ۶۸ هزار دلار را نشان می‌دهد که فعال شدن این واگرایی فشار فروش زیادی را در بازار ایجاد کرد. نزول شدید در شاخص قدرت نسبی همگام با نزول شدید در قیمت نشان‌دهنده مونتوم و شتاب حرکت نزولی است.

این شاخص گرچه خطوط روند مهمی را در تایم فریم روزانه از دست داده در حال حاضر بر روی یک خط روند مهم است که می‌تواند فرصت مناسبی برای گاوها باشد تا سطوح از دست رفته را با مومنتوم صعودی مناسبی باز پس بگیرند.

شکست این خط روند در شاخص قدرت نسبی مسلما به ادامه نزول قیمت دامن می‌زند. در حال حاضر می‌توان انتظار ایجاد شدن اصلاح‌های صعودی در قیمت بیت‌کوین را داشت اما فضای حاکم بر بازار ممکن است به تداوم نزول قیمت پس  از اصلاح‌های صعودی  بی‌انجامد.

 

 

تحلیل تکنیکال اتریوم

 

با شکل‌گیری فشار فروش و افزایش آن، اتریوم نیز به تبع اکثریت آلتکوین‌ها با نزول شدید قیمت همراه بود. وجود واگرایی و کاسته شدن از شتاب حرکتی در اتریوم به نوعی می‌توانست هشداری برای این کاهش قیمت برای خریداران باشد اما به نظر به‌سان ریزش‌های دیگر بازار کریپتو کارنسی بسیاری از معامله‌گران از چنین ریزشی سوپرایز شده‌اند.

 

اتریوم نیز به‌سان بیت‌کوین، پس از ریزش ناشی از کرونا گام صعودی خود را در قالب یک کانال موازی انجام داده است. سقف، کف و ناحیه میانی این کانال همانگونه که در تصویر مشخص است از اعتبار زیادی برخوردار است.

در حال حاضر قیمت اتریوم بسیار نزدیک به کف کانال مذکور که معادل خط روند صعودی اتریوم نیز هست می‌باشد. اگر خریداران نتوانند از این حمایت داینامیک حفاظت کنند و قیمت اتریوم به زیر این خط برسد کار برای این رمز‌ارز محبوب دشوار می‌گردد.

 

در حال حاضر حمایت ۴۱۰۰ دلار و همپوشانی این ناحیه استاتیک با کف کانال ناحیه امنی برای خریداران است که می‌تواند جلوی مونتوم نزولی را بگیرند؛ اگر به هر دلیلی این ناحیه از دست برود نشانگر عزم فروشندگان برای حاکم شدن بر بازار است که خبر خوبی برای خریداران اتریوم و به‌طور کلی دیگر آلتکوین‌ها نیست. حمایت‌های بعدی اتریوم به ترتیب در نواحی ۳۴۰۰ و ۲۷۰۰ دلار قرار دارد.

 

همانند بیت‌کوین در شاخص قدرت نسبی (Rsi) اتریوم نیز واگرایی شدید منفی وجود داشت که مهم‌ترین نشانه ضعیف شدن روند بود. در حال حاضر شتاب بالای کاهش نرخ این شاخص نشانگر قدرت فروشندگان و مونتوم نزولی بالاست.

البته یک خط روند صعودی بلند مدتی در شاخص قدرت نسبی اتروم وجود دارد که میتواند مانع از رشد مونتوم نزولی و ایجاد مونتوم صعودی در اتریوم گردد.

همچنین با نزدیک شدن این شاخص به ناحیه بیش‌فروش می‌توان به صعود قیمت امیدوار بود؛ حال اینکه چنین صعود‌هایی آیا اصلاحی هستند یا تداوم روند صعودی نیاز به تثبیت بیشتر شرایط بازار دارد.

 

 

تحلیل تکنیکال بیت‌‌کوین و اتریوم

 

چارت روم: این متن صرفا تحلیل تکنیکال قیمت رمز ارزها است و توصیه‌ای مبتنی بر خرید، فروش و سرمایه‌گذاری نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *