لودر
مارکتون
بورس لندن

بورس لندن یا  London Stock Exchange :بازار بورس اوراق بهادار بریتانیا است، که در سال ۱۸۰۱ تأسیس شد و هم‌اکنون با فهرست شرکت‌های چندملیتی و بریتانیایی، یکی از بزرگ‌ترین بازارهای بورس جهان به‌شمار می‌آید. London Stock Exchange زیرمجموعه‌ای از گروه بورس اوراق بهادار لندن می‌باشد. ساختمان کنونی بازار London Stock Exchange در میدان پاترنوستر ، در شهر لندن مستقر می‌باشد.

تاریخچه بورس لندن

بورس اوراق بهادار توسط مؤسس مالی انگلیسی به نام توماس گرشام بر اساس مدل بورس اوراق بهادار آنتورپ تأسیس شد. این تالار بورس توسط الیزابت اول انگلستان در سال 1571 میلادی افتتاح و برای استفاده رونمایی شد.

بورس لندن

شاخص بورس لندن :

مهم‌ترین شاخص بورس لندن «Financial Times Stock Exchange 100 Index» است، که به اختصار FTSE 100 یا FTSEخوانده می‌شود.

این شاخص بر مبنای ۱۰۰ شرکت بزرگ (از لحاظ ارزش بازار) حاضر در بازار بورس انگلیس ایجاد شده است. شاخص فوتسی توسط کمپانی FTSE Group (یک شرکت تابعه حاصل سرمایه‌گذاری مشترک بورس اوراق بهادار لندن و روزنامه فایننشیال تایمز) به صورت مداوم محاسبه شده و از طریق درگاه‌های اطلاع‌رسانی بورس انگلستان منتشر می‌شود.

علیرغم اینکه در بازار London Stock Exchange شاخص‌های دیگری نیز وجود دارند، FTSE 100 پرکاربردترین شاخص محاسباتی این بازار مالی می‌باشد.

ساختار کلی بورس انگلیس

به طور کلی بورس انگلیس از نظر ارزش بازار، حجم معاملات و نقدشوندگی رقیب سنتی بورس نیویورک محسوب می‌شود. بازار مالی لندن میزبان طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف کسب و کار بوده و منبع بسیار مناسبی برای تأمین مالی شرکت‌ها است.

LSE را می‌توان بین‌المللی‌ترین بازار بورس در جهان نامید. زیرا شرکت‌هایی از ۶۰ کشور مختلف جهان در این بازار عرضه و پذیرش شده‌اند.

یکی از اهداف اصلی این رویکرد همکاری با بورس‌های جهانی در آسیا و آفریقا به منظور حذف هزینه‌های سرمایه‌گذاری و موانع تجارت بین‌المللی دارایی‌های مالی می‌باشد.

همچنین بازار اصلی بورس انگلیس یکی از متنوع‌ترین بورس‌های دنیا است. که حدوداً از ۴۰ بخش مختلف شامل Premium (سهام شرکت‌های بازرگانی)، Standard (اوراق بدهی و مشتقه) و… تشکیل شده است.

در حقیقت شرکت‌های پذیرفته شده در این بازار دارای نقدشوندگی بالاتر و قیمت‌گذاری شفاف‌تری بوده.  همچنین شدیداً در کانون توجه رسانه‌های مالی و سرمایه‌گذاران می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.